Pentru a integra eficient eforturile de acordare a asistenței umanitare refugiaților și persoanelor relocate din Ucraina
, la nivelul Cancelariei Prim-Ministrului va funcționa un grup de coordonare a acțiunilor societății civile, mediului privat, organizațiilor naționale, internaționale și instituțiilor guvernamentale.
![🇺🇦](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/2/16/1f1fa_1f1e6.png)
Platforma ”Ucraina – Împreună ajutăm mai mult” disponibilă la acest link
https://bit.ly/3K1mb3s poate fi accesată, începând de astăzi, de pe site-ul Guvernului României de către voluntarii și entitățile private care vor să doneze.
![🔎](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/te1/2/16/1f50e.png)
În prezent, peste 100 de oferte de sprijin au fost centralizate prin intermediul acestei platforme.
Prim-ministrul Nicolae-Ionel Ciucă mulțumește voluntarilor, mediului privat, societății civile, organizațiilor și tuturor celor care participă la sprijinul pe care românii îl oferă cetățenilor ucraineni, greu încercați de agresiunea militară rusă!
![📝](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t6b/2/16/1f4dd.png)